Boğaziçi Yüzme Yarışı 24.07.2016

2016 senesinin ilk yarışı olarak kendime Boğaziçi yüzme yarışını seçmiştim. Bu yarışa uzun zamandır katılmak istiyordum ama bir türlü denk getirememiştim. Aslında boğaz sularına çok yabancı sayılmam. 1998-2007 yılları arasında İYİK ( İstanbul Yüzme İhtisas Klubü)’ de sutopu oynarken, sık  sık kendimizi boğazın sularına bırakırdık. Hatta bu yarış ilk başladığında kayıtlar bizim klüpten de yapılabiliyordu diye hatırlıyorum.

2016 senesinde bu yarışa girmeye karar vermem aslında eski iş yerimdeki arkadaşlarımın da biraz motive olmasıyla ve beraber antrenman yapmamızla daha da güzel bir hale geldi. Hatta yıllar sonra İYİK’ten aynı takımda sutopu oynadığımız arkadaşlarla tekrar bir araya gelmemizi sağladı. Bunlar da bu yarışın benim için ekstra güzellikleri oldu ve çok da iyi oldu.

Bir hafta önce Nihan’ın seyahati vardı ve ertelenmişti. Kardeşim ve eşi ile beraber gelip bizi desteklediler. Çok keyifliydi. Şimdi yarıştan biraz bahsedeyim,

SONY DSC

– Yaklaşık 2000 kişi katıldı ve Kuruçeşme parkından tekneye binilerek start verildi.

SONY DSC

  • Vapur çok kalabalıktı, tuvalet ihtiyacını önceden gidermek önemli…
  • Su şaşırtıcı şeklide sıcaktı ve hava sakindi. Bu güzel bir durum olarak nitelendirilebilir fakat aslında bu sakinliğin çok da iyi olmadığını yarışın 4. km’sinde anlayacaktım.
  • Eski takım arkadaşlarımdan Murat, bu yarışta daha tecrübeliydi ve ben ilk etapta onu takip etmeye karar verdim. Enis, önden derece almak amaçlı hızlı başladı ve gözden kayboldu. Biz üçümüz, Tevfik, Murat ve ben belli bir süre beraber devam ettik.

SONY DSC

  • Murat, Rumelihisarı civarında bir soğuk su akıntısı yakalamamız ve bu akıntıyla beraber yüzmeye devam etmemiz gerektiğini söyledi fakat hava o kadar sakin ve su o kadar az çalkantılıydı ki, bu akıntıyı biz yakalayamadık ya da o akıntı o gün yoktu bilemiyorum ama bir şekilde Bebek istikametine doğru devam ettik.
  • Sonra ben bu sakinliğin verdiği cesaretle biraz daha hızlanmaya karar verdim ve yalnız kaldım. Galatasaray adasını görünce, adaya çok yaklaşmadan hatta biraz uzaklaşarak geçmem gerektiğini hatırlayıp Anadolu yakasına doğru biraz yüzdüm.
  • Bu yarışlarda sabır çok önemli…Finish alanındaki balonları uzaktan görmeye başlayınca yarışın bittiği heyecanına kapılmak çok iyi sonuçlar vermeyebilir. Nitekim benim başıma da gelen o oldu. Balonlara doğru doğrultumu değiştirdim ve o sıcak, sakin boğaz suyu bu yaptığım aceleciliği cezalandırırcasına bir anda bir bardağın içindeki su gibi çalkalanmaya başladı…

SONY DSC

  • Bu çalkalanmanın bir ters akıntı olduğunu anlamam uzun sürmedi ve neredeyse Kuruçeşme’den finish noktasına ulaşmak 15 ekstra dakika ve son enerji kırıntılarını harcamama sebep oldu.

– 6,5 km’lik parkuru 1:10:14 derecesiyle bitirmeyi başardım, seneye hedef 1 saatin altı olacak…Antrenmanlara devam…

Reklamlar

One Reply to “Boğaziçi Yüzme Yarışı 24.07.2016”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s